Саба таңнары

Абубакр хазрат Азизов: «Не заметил, как это произошло, но сейчас я даже думаю на татарском языке»

Имам мечети «Анас», руководитель таджикской диаспоры в Чистополе, убежден, что жить всегда и всем нужно в мире и согласии.

(Казань, 27 ноября, «Татар-информ»). Мечеть «Анас» — это удивительно красивая мечеть, в стенах которой рады как взрослым, так и детям. Названа она именем Анаса Ахметзянова, известного в советские времена комбайнера из деревни Тубылгы, сумевшего в советские годы обоих своих сыновей — Талгата и Асхата и дочь Барию воспитать в исламских традициях. Они ее и построили.

Сегодня особая атмосфера внутри мечети, а главное доброжелательность по отношению к людям, живущим рядом, независимо от их вероисповедания, оказывают на них большее влияние, чем долгие нравоучения и призывы к исламу. Есть в мечети библиотека, учебный класс, система видеотрансляции, детская площадка, даже свой стадион имеется, где можно играть в мини-футбол, волейбол, баскетбол и большой теннис. Спортивная площадка открыта не только для мусульман. В футбольной команде мечети «Анас» есть и русские, и чуваши, и представители других национальностей.

Абубакр хазрат Азизов, имам мечети «Анас», руководитель таджикской диаспоры в Чистополе, считает, что такое совместное времяпрепровождение помогает ребятам лучше понять друг друга.

Вообще он глубоко убежден, что жить всегда и всем нужно в мире и согласии, независимо от религиозной принадлежности. Как и языковой:

«До 1993 года я жил в Таджикистане. У отца там было очень много друзей-татар. И что меня всегда удивляло — они все прекрасно знали наш родной таджикский язык. И вот когда я переехал в Татарстан своеобразным „алаверды“ для меня стало изучение их родного языка. За три месяца я выучил татарский. Мне он дался легко и быстро. Теперь с его помощью мне удаётся улавливать смысл многих слов из узбекского, киргизского, казахского, уйгурского, туркменского, турецкого и других языков. Совершая Хадж, я легко понимал многих паломников. Это было очень приятно», — рассказывает Абубакр хазрат Азизов

Моя супруга татарка, и у нас, иншаллах, трое детей. Все они знают татарский язык. А я, таджик по национальности, даже не заметил, как произошло, что я и сам теперь не только свободно изъясняюсь, но даже думаю на татарском языке...

http://www.tatar-inform.ru

Нравится
Поделиться:
Реклама
Комментарии (0)
  • 10 декабря 2017 в 08:37
    ЭЛВИН ГРЕЙ УФАДА СТАДИОН ҖЫЙГАН
  • 9 декабря 2017 в 15:37
    Рөстәм Миңнеханов белән Марат Әхмәтов Казан ярминкәсендә коймак белән сыйланды
  • 22 сентября 2017 в 12:09
    Газетабызның 22 СЕНТЯБРЬ санында чыккан белдерүләр Стеновые и перегородочные керамзитовые блоки, канализационные кольцы, перемычки, брусчатка, бордюры, фундаментные блоки. Тел.:8(84364)39-7-42,89274305254. Прицеплар сатыла. Тел.:89173974817. Кыйбат бәядән металлолом җыябыз. Килеп алабыз. «КамАЗ»- манипулятор.Тел.:89274054649, 89272434977. Сатышевская «Стройбаза»: Автоматические ворота, пиломатериалы,...
  • 20 сентября 2017 в 06:41
    Газетабызның 20 СЕНТЯБРЬ санында чыккан белдерүләр Бетон, раствор. Доставка. Тел.:89274299800. Нәселле үгезбозаулар сатабыз. Тел.:89867120699. Откосные материалы в нарезку. Тел.: 89173993893. Сабинские окна Таш, ком, ПГС, вак таш, карер комы, торф. Тел.:89377728345,Эльмир. Бозаулар 1200.Тел.:89393371247. Ит токымлы үгезләр,...
  • 15 сентября 2017 в 16:56
    Игътибар! Эшкә чакырабыз! "Саба таңнары" редакциясенә компьютерны яхшы белүче web редактор чакырыла. Белешмәләр өчен телефон: 2-30-58
  • 9 декабря 2017 в 10:31
    «Раян» төркеме җырчысы Азат Адиевны 19 елга ирегеннән мәхрүм иттеләр Суд Казанда 2014 елда тоткарланган 8 кешене Россиядә тыелган террорчылык төркемендә катнашуда гаепле булуларын таныды. ХТ* лидерлары барысына бергә 145 ел 8 ай колониягә хөкем ителделәр.
    614
    0
    0
  • 8 декабря 2017 в 10:41
    Айгөл Бариева бәби алып кайтачак? Айгөл Бариева Яңа елда үзен нәрсә көтүе турында язды.
    505
    0
    0
  • 8 декабря 2017 в 16:11
    “Минем алардан фатир сорап килгәнем булмады” Балтач районының Ленин урамыннан Рәмзия Муллагалиева “Зарлы телефон”га: “3 август көнне су үткәргече уздырганда, үги әтием туфрак астында калып, гомере өзелде. Алар әнием Гөлсәминә Гаффарова белән язылышмыйча гына унбиш ел бергә яшәделәр. Беренче никахыннан улы бар, үги әти аңа унсигез яше тулганчы алимент түләде. Хәзер аны әтинең фатирына дәгъва итә, диләр. Әни I төркем инвалид сеңлесе белән шунда пропискада, шунда яшиләр. Улы торакны үзенә алса, әни авыру туганы белән урамда калачак. Әни үзе дә дүрт мәртәбә инсульт кичерде”, – дип шалтыраткан иде.
    399
    0
    1
  • 9 декабря 2017 в 12:30
    "БАЛАЛАРЫМНЫ ТАБАЧАГЫМА ЫШАНАМ!" - ЧАЛЛЫДА ЯШЬ ХАНЫМ ДҮРТ АЙ БУЕ ҮЗЕНЕҢ БАЛАЛАРЫН ЭЗЛИ Мила инде дүртенче ай үзенең кечкенә балаларын кайтарырга тели. Ләкин барысы да файдасыз: ире аннан кача һәм кызлары белән аралашырга рөхсәт бирми.
    371
    0
    0
  • 9 декабря 2017 в 22:31
    Саба мәдәният йортында “Ай күлгә сыенганда” спектакле премьерасын тәкъдим иттеләр Бүген Саба мәдәният йорты театр коллективы язучы Гөлсинә Галимуллинаның “Ай күлгә сыенганда” повесте буенча режиссер Айрат Зиннуров сәхнәләштергән спектакльнең премьерасын күрсәтте.
    307
    0
    1
  • 9 декабря 2017 в 09:31
    Антында торучы ата Арча районының Иске Кенәр авылында гомер итүче Габделхәй Ситдыйков – өч баласына әни дә, әти дә. Моннан сигез ел элек хатыны үлеп киткәч, ул балаларын аякка бастыру өчен кулдан килгәнне эшләргә сүз бирә. Һәм гомере буе шул вәгъдәсенә тугры кала да.
    288
    0
    2
  • 8 декабря 2017 в 13:08
    «Аякларны са­клап калып булмый, гангрена башлана, ә әнием килеп тә карамый…» [тормыш хәле] Беркем дә киләчәктә үзен ни көткәнен, ни буласын белми. Кайчагында санаулы минут-секундлар язмышыңны бөтенләй кирегә бора да куя. Әле егермесе дә тулмаган, энергиясе ташып торган япь-яшь Гаяз Килмәкәев белән дә шулай була. «Кинәт мотоциклның фаралары янмый башлады», дип искә ала ул фаҗигале төнне Гаяз. «Бик каты бәрелү һәм тирә-юньгә ут көлтәләре чәчелгәнен генә хәтерлим. Аңыма килгәндә, больницада ята идем. Авария булган, ике мотоцикл бәрелешкәч, бензин багы шартлаган икән.»
    279
    0
    1